a.okulumuzun oykusu

Okulumuzun Öyküsü 

Geçmişi 17. yüzyıla dayanan ve Ortaköy olarak andığımız okulumuz, bugüne dek pek çok iyi yetişmiş neslin hayallerine ev sahipliği yaptı. Çırağan Sarayı’nın inşa edilmesiyle yepyeni bir önem kazanan binamız, ne yazık ki sarayda çıkarılan bir yangınla bir süre hizmet dışı kaldı. 

1928’de küllerinden doğarak “Âli Deniz Ticaret Mektebi” oldu ve ülkemizin denizcilik geleneğinde büyük rol oynamaya başladı. 1982’de bina ve tesislerimiz orta kademe gemi adamı yetiştirmek için Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi. O dönemde Ortaköy Denizcilik Meslek Lisesi adıyla; ''Güverte'' ve ''Gemi Makineleri'' bölümleri de faaliyete geçti ve parasız yatılı öğrenci almaya başladı.

1983-84 öğretim yılında okulumuz bünyesine ''Gemi Elektroniği ve Haberleşme'' Bölümü eklendi. 1993 yılında ise M.E.B. tarafından, denizcilik sektörüne yarım asırdan fazla işletmecilik ve yöneticilik yapmış olan merhum Ziya Kalkavan'ın adı okulumuza verildi ve yeni ismiyle; ''Beşiktaş Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi'' oldu. 

2015’te  Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değişti. Aynı alanda MEB ve İTÜ arasında yapılan bir protokol ile 2019’da İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kuruldu. İstanbul Teknik Üniversitesi sektöre nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla kendi akademisyenlerini ve tecrübesini, lise eğitimi çerçevesinde yeniden yorumladı. 

İTÜ MTAL günümüzde, sahip olduğu imkanlar ve yenilikçi heyecanı ile geleceğe iddiayla bakan öğrencilerle buluşuyor.